Naujoje teorijoje skelbiama, kad sąmonės vaidmuo mažesnis, nei manėme

Džordžijos instituto (JAV) profesorius Ezequiel’is Morsella naujoje teorijoje, kurią su kolegomis plėtojo ir kūrė dešimtmetį, teigia, kad sąmonės vaidmuo kur kas mažesnis, nei žmonės mane iki šiol. Kaip skelbiama naujojoje teorijoje, sąmonės veikimą galima būtų įvardyti labiau kaip pasyvų nei aktyvų, pati teorija ir vadinasi Passive Frame Theory. Morsellos darbe laisva valia, kurią žmonės dažniausiai priskiria sąmoningam protui (idėja, kad sąmonė yra sprendimo priėmėjęs, kuris mus nukreipia link veiksmų), neegzistuoja. Norint geriau suprasti sąmonės vaidmenį, pateikiama interneto metafora: internete galima nusipirkti įvairių dalykų, rezervuoti vietas viešbutyje ir pan. – iš pirmo žvilgsnio, internetas atrodo labai svarbus, tačiau viską valdo žmogus už kompiuterio ekrano. Internetas tėra verčiamas atlikti bazinius veiksmus ir čia nematome jokios laisvos interneto valios.

pasamone

Passive Frame Theory taip pat nepaiso populiariaus įsitikinimo, kad viena sąmoninga mintis veda prie kitos. “Viena mintis nežino apie kitą, jos tiesiog dažniausiai turi prieigą prie tos pačios nesąmoningos informacijos“,- kalbėjo mokslininkas. Net dešimtmetį plėtotą teoriją iš pradžių gali būti labai sunku priimti, todėl, kad žmonės dažnai maišo, kas sąmonė yra su tuo, kam jie mano ją naudojantys. Be to, dauguma sąmonės teorijų daugiausiai dėmesio skiria suvokimui, o ne veiksmams.

Ši teorija gali turėti didžiulę prasmę tyrinėjant psichinius sutrikimus. Kodėl mes turime potraukių ar minčių, kurių neturėtume turėti ? Morsella tai aiškina tuo, kad sąmonės sistema “nežino“, kad tu neturėtum apie tai galvoti. Potraukių “generatorius“ nežino, kad potraukis yra nereiškmingas kitoms mintims arba tebevykstančiam veiksmui.

Autorius taip pat priduria, kad sąmonės tyrinėjimai yra labai sudėtingi, nes sąmoningą protą labai sunku panaudoti kaip tyrimo objektą.

Literatūra:

Consciousness has less control than believed, according to new theory. (2015, June 23). Retrieved July 14, 2015, from http://news.sfsu.edu/consciousness-has-less-control-believed-according-new-theory

Iliustracija: Peter Strain

 

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s